Vegan Sertifikasını Kimler Almalıdır?

Vegan Sertifikasını Kimler Almalıdır?

Vegan sertifikası günlük hayatta kullanılan vegan kriterlerine uygun olduğu düşünülen her türlü ürün için alınabilir. Böylece ayakkabıdan tekstil ürünlerine, kozmetikten gıdaya her sektörden vegan kriterlerine uygun ürün için alınabilir.

Vegan Sertifikasını Kimler Almalıdır?

Giderek büyüyen vegan tüketici kitlesi, kendi yaşam tarzlarına uygun ürün bulmakta zorlanmaktadırlar. Bunun farkında olan ve sayıları her geçen gün artan üreticiler, mümkün olduğunca hayvansal içeriklerden uzak durarak tüketici çekiciliğini artırmaktadır. Tüketicinin değişen alışkanlıkları karşısında tercih edilmek ve pazara tutunmak isteyen tüm üreticiler, vegan standartlara uygun seçenekler üretip, bunlar için vegan sertifikası alarak, sadece vegan değil, tüm bilinçli tüketiciler için tercih sebebi haline gelebilirler.

Vegan veya vejetaryen tüketiciler gibi, her geçen gün daha da bilinçli hale gelen doğal yaşama saygı göstermeye çalışan vegan olmasa da bu konuda hassas davranmaya özen gösteren tüketicilerin büyük bir çoğunluğu, doğaya, hayvana ve sürdürülebilirliğe karşı hassaslaşmakta ve buna göre tüketim alışkanlıklarını değiştirmektedir.

Bir çok sektörde gözlenen bu hassasiyet, özellikle gıda alanında faaliyet gösteren üreticilerin çok daha titiz davranmasına yol açtı. Günümüzde üreticiler her beslenme şekline uygun tüketiciyi düşünen güvenilir bir marka algısını oluşturmak için, her geçen gün giderek artan vegan besin seçeneklerine yönelik artan talebi karşılamaya çalışmaktadır.

Tüm bunların bir sonucu olarak dünyada çoğu restoran ve süpermarkette pek çok vegan seçenek bulunabilir hale gelmiştir. Bunun başlıca sebeplerinden biri vegan tüketici pazarının sadece vegan yaşamını benimsemiş bireyleri hedef kitle olarak kabul eden bir pazar olmaması, aynı zamanda doğaya, canlılara, ekosisteme, sürdürülebilirliğe karşı hassas tüm bilinçli tüketiciyi kapsayan devasa bir kitleyi hedef almasıdır.

Bir markanın hali hazırda ürettiği ürünlerin aynı zamanda vegan alternatifleride sunması son derece avantajlıdır. Yüksek kaliteli vegan ürünler, her türden sektör için harika bir çözümdür çünkü neredeyse herkese hitap eder. Bu ürünler sürdürülebilir, sağlıklı, etik ve gezegen dostudur.

Bazı ürünler için zor olsada, çoğu ürünn vegan alternatifini oluşturmak genellikle sadece birkaç küçük değişiklik gerektirir. Yeni müşteriler kazanmanın yanı sıra, restoranlar için çoğu vegan yiyeceğin daha yüksek kar marjları ile daha ucuz olma bonusu vardır. Veganlar, sadık bir müşteri tabanını temsil eder ve sunulan vegan seçenekleri takdir ederler. Vegan topluluğunda ağızdan ağıza hızla yayılır.

Kısacası, günümüz tüketici alışkanlıklarına uygun davranmak isteyen, vegan kriterlerini karşılayan herhangi bir ürüne sahip yada ürünlerine vegan alternatif oluşturmak isteyen her sektörde üretici vegan ve vejetaryen sertifikasına sahip olmaya çalışmalıdır.

Hemen Başvur

Merak Edilenler

Veganizm yada veganlık, bir beslenme biçiminden çok daha fazlası olarak hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için her türlü sömürü ve zulüm biçimlerini dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir.

Vejetaryenlik, çok temel olarak açıklamak gerekirse, içerisinde hayvansal besin olmayan bir diyet benimsemek, canlı yaşamınının kutsallığı ve doğanın sürdürülebirliği gibi konularda bilinçli davranmaktır.

Vejeteryan diyetleri, içerdikleri ve hariç tuttukları yiyeceklere göre değişirler. Vejetaryen diyet tipleri şunlardır; Lakto-vejetaryen, Ovo-vejetaryen, Lakto-ovo, Pescataryen ve Vegan

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Birçok vegan bal yemekten kaçınır çünkü ticari bal tarımı arıların sağlığına zarar verebilir. Balın ana işlevi, arılara karbonhidratlar ve amino asitler, antioksidanlar ve doğal antibiyotikler gibi diğer temel besinleri sağlamaktır.

Vegan sertifikasyon süreci ürünün üretim şartlarına bağlı olarak 1 haftadan, 8 haftaya kadar sürebilir. Her şey bileşenlere, süreçlere, tedarikçilere ve tedarikçilerin ne kadar iyi iletişim kurduğuna ve V-Mark uzman ekibinin taleplerine ne kadar hızlı yanıt verdiklerine bağlıdır.

V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark vegan vejetaryen logosunu kullanabilirler ve böylece dünyanın dört bir yanındaki vegan tüketiciler satın alacakları ürünü kuşkusuz ve güvenerek temin ederler.

Vegan Vejetaryen Belgesi, vegan veya vejetaryen tüketicinin yaşam tarzına uygun ürünleri bir bakışta güvenle seçebilmesini sağlar. Dolayısıyla vegan kriterlerine uygunluğu çeşitli testler ve uygunluk denetimleriyle kanıtlanabilecek, günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her ürün için kullanılabilir.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararı da sunarlar. Örneğin, vegan diyet kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Herkesin matabolizması farklıdır ve farklı beslenme biçimleri her insanda farklı sonuçlar verebilir. Ancak, vejetaryen ve vegan diyetlerini sürdürmenin dikkate değer birçok sağlık yararı vardır.

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan kozmetik, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmaması ve hiçbir hayvanın test için kullanılmamasıyla üretilen kozmetik ürünleri tanımlamaktadır.

Ne yazık ki, V-Mark gibi akredite ve tam bağımsız bir kuruluş tarafından sertifikalı bir vegan sembolü yoksa, ürünün vegan olup olmadığına emin olmak çok zordur. Yapılacak en mantıklı şey, doğrudan üretici şirketlere ulaşmak ve sormaktır; ancak dürüst bir cevap alacağınızın kesinliği yoktur.