Vegan Ayakkabı Sertifikası

Vegan Ayakkabı Sertifikası

Her yıl, küresel deri endüstrisi moda ürünleri üretmek için bir milyardan fazla hayvandan gelen ürünleri kullanıyor. Deri ürünleri üretimi de sıklıkla ucuz işgücü kullanımını, artan atık ve daha yüksek karbon ayak izini içerir. Ancak bu şekilde olmak zorunda değil.

Vegan Ayakkabı Sertifikası

Hayvansal zulüm içermeyen veya vegan seçenekler sunan onlarca vegan ayakkabı markası vardır. Bu markalar, her durum için uygun fiyatlı, modaya uygun ve rahat vegan ayakkabılar üretirken çevresel etkilerini en aza indiriyor, adil ücretli işler yaratıyor ve sürdürülebilir alternatifler buluyor.

İnsanlar vegan olmaktan bahsettiklerinde, genellikle tüm etleri, yumurtaları, süt ürünlerini ve hayvanlardan elde edilen diğer içerikleri hariç tutan bir diyete atıfta bulunurlar. Peki ya vegan ayakkabılar? Bu ne anlama gelir?

Vegan Ayakkabı Nedir?

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde  hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan ayakkabı seçenekleri yıllar içinde çok daha iyi hale gelmiştir. Yalnızca sentetik deriler her tür ayakkabıda yaygın olarak kullanılmaz, aynı zamanda malzeme teknolojileri gelişmiştir ve özellikle aktif yaşam tarzı ayakkabılarda, tümü veya öncelikle sentetik malzemeden ayakkabılar üretkendir.

Vegan ayakkabılar en kaliteli sentetik malzemeler kullanılarak üretilir. Sandaletten spor ayakkabılara kadar bu, yapışkan kauçuk dış taban, çıkarılabilir ayak tabanı, suya dayanıklı üst kısım, kayışlar, bağcıklar ve ayakkabının diğer tüm bileşenlerini içerir. Sentetik malzemelerdeki gelişmeler, vegan ayakkabılarda daha fazla seçenek, daha iyi şekillendirme ve daha yüksek performans sağlamıştır.

Vegan Ayakkabı Sertifikası

Sentetik mikrofiberler, PU ve EVA, geri dönüştürülmüş ve işlenmemiş kauçuklar, kanvas, kumaşlar ve suni deri ürünleri vegan ayakkabı yapımında kullanılır. Deri / hayvan temelli ayakkabılarla ilgili endişeler arasında, egzotik hayvanların derileri için sömürülmesi ve gıda ve hayvansal yan ürünler endüstrileriyle bağlantılı zulüm de yer alıyor. Bununla birlikte vegan ayakkabılar, genellikle hayvan temelli meslektaşlarından daha ucuzdur - ve artık moda dünyasında ve atletik / gündelik pazarda yaygın olarak kabul görmüştür.

Vegan ayakkabıların genellikle daha küçük bir karbon ayak izi bıraktığı kabul edilir. Bununla birlikte, PVC, PU ve diğer poli-kompozit mikrofiberlerden yapılan sentetik derilerin çevresel etkileri konusunda bazı tartışmalar vardır. Deri üretiminin mi yoksa sentetik üretimin mi çevre için daha kötü olduğu konusunda uzun ve tartışmalı konular mevcut olsada, vegan ayakkabılar uzun zamandır sorumlu bir yaşam tarzının sembolü olmuştur.

Sonuç olarak, güzel, rahat ve uzun ömürlü bir ayakkabıya sahip olmak için hayvansa ürün kullanımı zorunlu değildir. Dışarıda birçok vegan ayakkabı seçeneği vardır. Ancak pekçok üretici ayakkabılarının vegan koşullarda üretildiğini belirtsede bağımsız, tarafsız ve akredite bir kuruluştan sertifika sahibi değilse, üretici beyanının tüketici için çok güvenlilir olduğu söylenemez.

V-Mark, vegan ayakkabı sertifikası konusunda, üreticinin tüm sürecini çeşitli test ve denetimler ile analiz ederek, vegan tüketicinin aklında soru işareti kalmasına engel olur. Böylece vegan tüketicinin kendi yaşam tarzına ve felsefesine tamamen uygun bir ayakkabı aldığı konusunda emin olmasını sağlamasının yanı sıra, üreticinin markasınında vegan ürün pazarında güvenilir ve tercih edilebilir olmasını sağlar.

Hemen Başvur

Merak Edilenler

Veganizm yada veganlık, bir beslenme biçiminden çok daha fazlası olarak hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için her türlü sömürü ve zulüm biçimlerini dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir.

Vejetaryenlik, çok temel olarak açıklamak gerekirse, içerisinde hayvansal besin olmayan bir diyet benimsemek, canlı yaşamınının kutsallığı ve doğanın sürdürülebirliği gibi konularda bilinçli davranmaktır.

Vejeteryan diyetleri, içerdikleri ve hariç tuttukları yiyeceklere göre değişirler. Vejetaryen diyet tipleri şunlardır; Lakto-vejetaryen, Ovo-vejetaryen, Lakto-ovo, Pescataryen ve Vegan

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Birçok vegan bal yemekten kaçınır çünkü ticari bal tarımı arıların sağlığına zarar verebilir. Balın ana işlevi, arılara karbonhidratlar ve amino asitler, antioksidanlar ve doğal antibiyotikler gibi diğer temel besinleri sağlamaktır.

Vegan sertifikasyon süreci ürünün üretim şartlarına bağlı olarak 1 haftadan, 8 haftaya kadar sürebilir. Her şey bileşenlere, süreçlere, tedarikçilere ve tedarikçilerin ne kadar iyi iletişim kurduğuna ve V-Mark uzman ekibinin taleplerine ne kadar hızlı yanıt verdiklerine bağlıdır.

V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark vegan vejetaryen logosunu kullanabilirler ve böylece dünyanın dört bir yanındaki vegan tüketiciler satın alacakları ürünü kuşkusuz ve güvenerek temin ederler.

Vegan Vejetaryen Belgesi, vegan veya vejetaryen tüketicinin yaşam tarzına uygun ürünleri bir bakışta güvenle seçebilmesini sağlar. Dolayısıyla vegan kriterlerine uygunluğu çeşitli testler ve uygunluk denetimleriyle kanıtlanabilecek, günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her ürün için kullanılabilir.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararı da sunarlar. Örneğin, vegan diyet kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Herkesin matabolizması farklıdır ve farklı beslenme biçimleri her insanda farklı sonuçlar verebilir. Ancak, vejetaryen ve vegan diyetlerini sürdürmenin dikkate değer birçok sağlık yararı vardır.

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan kozmetik, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmaması ve hiçbir hayvanın test için kullanılmamasıyla üretilen kozmetik ürünleri tanımlamaktadır.

Ne yazık ki, V-Mark gibi akredite ve tam bağımsız bir kuruluş tarafından sertifikalı bir vegan sembolü yoksa, ürünün vegan olup olmadığına emin olmak çok zordur. Yapılacak en mantıklı şey, doğrudan üretici şirketlere ulaşmak ve sormaktır; ancak dürüst bir cevap alacağınızın kesinliği yoktur.