Vejetaryen Kime Denir?

Vegan ve Vejetaryen Konusunda Merak Edilenler

Vejetaryen Kime Denir?

Vejetaryen diyet, kümes hayvanları ve balık dahil olmak üzere, herhangi bir canlının etini tüketmekten kaçınan bir diyet olmasının yanı sıra bir yaşam biçimidir. Vejetaryenliği bir yaşam biçimi olarak seçen ve bu şekilde beslenen kişilere vejetaryen denir.

Vejetaryen Kime Denir?

Vejetaryen diyet et, balık ve kümes hayvanlarını yemekten kaçınmayı içerir ve bu diyeti benimseyen kişilere vejetaryen denir. Vejetaryen bireyler genellikle dini veya kişisel nedenlerin yanı sıra hayvan hakları gibi etik konular için bu diyet biçimini benimsemektedirler.

Bazı vejetaryenler ise daha çok sürdürebilirlik ile ilgili konular için bu diyeti benimser ve uygularlar. Örneğin, hayvancılık üretimi sera gazı emisyonlarını artırdığından, iklim değişikliğine katkıda bulunduğundan ve büyük miktarlarda su, enerji ve doğal kaynak gerektirdiğinden çevresel nedenlerle vejetaryen olmaya karar veren milyonlarca vejetaryen birey vardır.

Vegan diyetinin de aralarında bulunduğu, vejetaryenliğin pek çok farklı kategorileri vardır.

  • Lakto-ovo-vejetaryen diyet: Et, balık ve kümes hayvanlarını tüketimi yoktur ancak yumurta ve süt ürünleri tüketilir.
  • Lakto-vejetaryen diyet: Et, balık, kümes hayvanları ve yumurtaları tüketilmez ancak süt ürünlerine izin verir.
  • Ovo-vejetaryen diyet: Et, balık, kümes hayvanları ve süt ürünlerini tüketilmez ancak yumurtalara izin verir.
  • Pesketaryen diyet: Et ve kümes hayvanları tüketilmez, ancak balıklara ve bazen yumurta ve süt ürünlerine izin verir.
  • Vegan diyeti: Et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünlerinin yanı sıra bal gibi diğer hayvansal kaynaklı ürünler ve hayvansal yan bileşen içeren hiçbirşey tüketilmez.
  • Esnek vejetaryen diyet: Ara sıra et, balık veya kümes hayvanları içeren çoğunlukla vejetaryen bir diyettir.

Bazı araştırmalara göre dengeli bir biçimde diyetlerini uygulayan vejeteryanlar, diğer insanlara göre birkaç temel besin maddesini daha fazla alma eğilimindedir ve aynı zamanda vejetaryenlik kilo kaybı, azalan kanser riski, daha iyi kan şekeri ve daha iyi kalp sağlığı sağlamaktadır.

Birçok insan vejetaryenlik ve veganlık terimlerini birbirinin yerine kullanırlar ancak iki kavram kesinlikle aynı şey değildir. Bir vegan asla hayvansal ürünleri tüketmez ve kullanmaz.

Hemen Başvur

Merak Edilenler

Veganizm yada veganlık, bir beslenme biçiminden çok daha fazlası olarak hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için her türlü sömürü ve zulüm biçimlerini dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir.

Vejetaryenlik, çok temel olarak açıklamak gerekirse, içerisinde hayvansal besin olmayan bir diyet benimsemek, canlı yaşamınının kutsallığı ve doğanın sürdürülebirliği gibi konularda bilinçli davranmaktır.

Vejeteryan diyetleri, içerdikleri ve hariç tuttukları yiyeceklere göre değişirler. Vejetaryen diyet tipleri şunlardır; Lakto-vejetaryen, Ovo-vejetaryen, Lakto-ovo, Pescataryen ve Vegan

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Birçok vegan bal yemekten kaçınır çünkü ticari bal tarımı arıların sağlığına zarar verebilir. Balın ana işlevi, arılara karbonhidratlar ve amino asitler, antioksidanlar ve doğal antibiyotikler gibi diğer temel besinleri sağlamaktır.

Vegan sertifikasyon süreci ürünün üretim şartlarına bağlı olarak 1 haftadan, 8 haftaya kadar sürebilir. Her şey bileşenlere, süreçlere, tedarikçilere ve tedarikçilerin ne kadar iyi iletişim kurduğuna ve V-Mark uzman ekibinin taleplerine ne kadar hızlı yanıt verdiklerine bağlıdır.

V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark vegan vejetaryen logosunu kullanabilirler ve böylece dünyanın dört bir yanındaki vegan tüketiciler satın alacakları ürünü kuşkusuz ve güvenerek temin ederler.

Vegan Vejetaryen Belgesi, vegan veya vejetaryen tüketicinin yaşam tarzına uygun ürünleri bir bakışta güvenle seçebilmesini sağlar. Dolayısıyla vegan kriterlerine uygunluğu çeşitli testler ve uygunluk denetimleriyle kanıtlanabilecek, günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her ürün için kullanılabilir.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararı da sunarlar. Örneğin, vegan diyet kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Herkesin matabolizması farklıdır ve farklı beslenme biçimleri her insanda farklı sonuçlar verebilir. Ancak, vejetaryen ve vegan diyetlerini sürdürmenin dikkate değer birçok sağlık yararı vardır.

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan kozmetik, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmaması ve hiçbir hayvanın test için kullanılmamasıyla üretilen kozmetik ürünleri tanımlamaktadır.

Ne yazık ki, V-Mark gibi akredite ve tam bağımsız bir kuruluş tarafından sertifikalı bir vegan sembolü yoksa, ürünün vegan olup olmadığına emin olmak çok zordur. Yapılacak en mantıklı şey, doğrudan üretici şirketlere ulaşmak ve sormaktır; ancak dürüst bir cevap alacağınızın kesinliği yoktur.