Vegan Kime Denir?

Vegan ve Vejetaryen Konusunda Merak Edilenler

Vegan Kime Denir?

Veganlar, tüm canlıların yaşam ve özgürlük hakkına sahip olduğuna inanırlar ve bu nedenle, alternatifleri olmasına rağmen canlı bir varlığın hayatını sadece etini tüketmek, sütünü içmek veya derisini giymek için sona erdirmeye katı bir şekilde karşı çıkarlar.

Vegan Kime Denir?

Vegan yaşamını ve hayat görüşünü benimsemiş, gündelik yaşamında uygulayan, et ürünleri, balık, kabuklu deniz ürünleri ve böcekler, süt ürünleri, yumurta ve bal gibi tüm hayvansal gıdalardan kaçınmanın yanı sıra hayvansal kaynaklı malzemelerden, hayvanlar üzerinde test edilen ürünlerden ve hayvanları eğlence için kullanan yerlerden dahil kaçınan kişiye vegan denir.

Veganizm yada veganlık, et, yumurta, süt ürünleri ve diğer tüm hayvansal kaynaklı içerikleri hariç tutan bir tür vejetaryen diyetidir. Birçok vegan, rafine beyaz şeker ve bazı şaraplar gibi hayvansal ürünler kullanılarak işlenen yiyecekleri de tüketmemektedir.

Veganlar sadece hayvansal gıda ürünleri reddetmekle kalmaz, ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen tüm kişisel ve ev ürünlerinin kullanımından da kaçınırlar. Deri, kürk ve yün gibi tüm hayvansal kaynaklı gıda dışı ürünleri satın almaktan ve kullanmaktan kaçınırlar.

Vegan kelimesi, 1940'lı yıllarda vejetaryen kelimesinden türetilmiştir. Veganlar hayvan eti, et ürünleri ve hayvansal menşeli diğer gıda dışı ürünleri tüketimlerinden çıkararak, bitki menşeli gıda ve bitkisel ürünleri tercih etme yaklaşımlarını benimsemişlerdir.

Özellikle bal gibi belirli yiyeceklerin vegan diyetine uyup uymadığı, ikinci el hayvansal ürünlerin, ikinci el dükkânından alınan deri ceket gibi ürünlerin vegan yaşam tarzına dahil edilip edilemeyeceği gibi konular birçok vegan için tartışmalı durumlardır. Ancak vegan diyet uygulayanların büyük çoğunluğu bal tüketmemektedir.

Vegan bireyler, modern tarım uygulamalarının bir sonucu olarak hayvanların katlanabileceği psikolojik ve fiziksel strese de karşı çıkar.

Bu konuda toplumda, vejetaryenlik ve veganlık terimleri sıklıkla karıştırılır yada ikiside aynı şey olarak görülür. Bu büyük bir yanlıştır. Vegan birey asla hayvansal ürün tüketmez veya kullanmaz.

Hemen Başvur

Merak Edilenler

Veganizm yada veganlık, bir beslenme biçiminden çok daha fazlası olarak hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için her türlü sömürü ve zulüm biçimlerini dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir.

Vejetaryenlik, çok temel olarak açıklamak gerekirse, içerisinde hayvansal besin olmayan bir diyet benimsemek, canlı yaşamınının kutsallığı ve doğanın sürdürülebirliği gibi konularda bilinçli davranmaktır.

Vejeteryan diyetleri, içerdikleri ve hariç tuttukları yiyeceklere göre değişirler. Vejetaryen diyet tipleri şunlardır; Lakto-vejetaryen, Ovo-vejetaryen, Lakto-ovo, Pescataryen ve Vegan

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Birçok vegan bal yemekten kaçınır çünkü ticari bal tarımı arıların sağlığına zarar verebilir. Balın ana işlevi, arılara karbonhidratlar ve amino asitler, antioksidanlar ve doğal antibiyotikler gibi diğer temel besinleri sağlamaktır.

Vegan sertifikasyon süreci ürünün üretim şartlarına bağlı olarak 1 haftadan, 8 haftaya kadar sürebilir. Her şey bileşenlere, süreçlere, tedarikçilere ve tedarikçilerin ne kadar iyi iletişim kurduğuna ve V-Mark uzman ekibinin taleplerine ne kadar hızlı yanıt verdiklerine bağlıdır.

V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark vegan vejetaryen logosunu kullanabilirler ve böylece dünyanın dört bir yanındaki vegan tüketiciler satın alacakları ürünü kuşkusuz ve güvenerek temin ederler.

Vegan Vejetaryen Belgesi, vegan veya vejetaryen tüketicinin yaşam tarzına uygun ürünleri bir bakışta güvenle seçebilmesini sağlar. Dolayısıyla vegan kriterlerine uygunluğu çeşitli testler ve uygunluk denetimleriyle kanıtlanabilecek, günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her ürün için kullanılabilir.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararı da sunarlar. Örneğin, vegan diyet kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Herkesin matabolizması farklıdır ve farklı beslenme biçimleri her insanda farklı sonuçlar verebilir. Ancak, vejetaryen ve vegan diyetlerini sürdürmenin dikkate değer birçok sağlık yararı vardır.

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan kozmetik, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmaması ve hiçbir hayvanın test için kullanılmamasıyla üretilen kozmetik ürünleri tanımlamaktadır.

Ne yazık ki, V-Mark gibi akredite ve tam bağımsız bir kuruluş tarafından sertifikalı bir vegan sembolü yoksa, ürünün vegan olup olmadığına emin olmak çok zordur. Yapılacak en mantıklı şey, doğrudan üretici şirketlere ulaşmak ve sormaktır; ancak dürüst bir cevap alacağınızın kesinliği yoktur.