Tereyağı Vegan Mıdır?

Vegan ve Vejetaryen Konusunda Merak Edilenler

Tereyağı Vegan Mıdır?

Tereyağı, çoğumuzun sıklıkla kullandığı bileşenlerden biridir. Siz veya sevdiğiniz biri vegan bir diyet uyguluyorsanız, tereyağının yemeye uygun olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Kısa cevap hayır, tereyağı vegan değil. Neyse ki, yıllar önce tereyağı tek seçenek iken, bugünlerde süpermarketteki süt ürünleri, çeşitli tereyağı ve tereyağı alternatifleri ile doludur.

Tereyağı Vegan Mıdır?

Vegan, bir hayvandan gelen hiçbir yemeği yemeyen kişidir. Elbette buna et dahildir, ancak aynı zamanda yumurtaları, süt ürünlerini ve diğer bazı hayvansal yan ürünleri de içerir. Yani, daha spesifik olmak gerekirse, veganlar sığır eti, tavuk, balık, kabuklu deniz ürünleri veya domuz eti yemiyorlar. Süt, peynir, tereyağı, dondurma ve yoğurt gibi her türlü süt ürünü de diyetlerinden çıkarılır. Ve yumurtalar tavuklardan geldiği için onlar da yasaktır. Dolayısıyla bu ürünleri içeren hiçbir yiyecek - pizzadan smoothie'lere, kurabiyelerden omletlere - vegan diyetinin parçası değildir. Bir veganın, tüm hayvan etlerinden kaçınan, ancak genellikle yumurta ve süt ürünlerini tüketen vejetaryenden farklı olduğunu unutmayın.

Vegan kelimesi ayrıca, meyveler, sebzeler, fasulye, mercimek, kepekli tahıllar ve kuruyemişler gibi hayvansal ürünler içermeyen ve tamamen bitkilerden yapılan yiyecekleri ve bu gıdalardan yapılan humus gibi herhangi bir şeyi tanımlamak için bir sıfat olarak da kullanılır.

Tereyağı aslında, bildiğimiz gibi bir inekten gelen sütün yüksek yağlı kısmı olan kaymaktan yapılır. Geleneksel olarak, tereyağı tanımı çok basittir ve teorik olarak tereyağı, kremadan başka çok az şey içerir. Ancak günümüzde market raflarında fındık ezmesinden meyve tereyağına, tereyağı gibi yayılan hemen her şeye kadar "tereyağı" etiketli onlarca farklı ürün var.

Yani tereyağı bir inekten gelen kremadan geldiğinden ve veganlar hayvanlardan gelen ürünleri yemediğinden, tereyağının vegan olmadığı ve vegan diyeti yiyen herkes tarafından kaçınılması gerektiği açıktır.

Bunun yanında margarin, yağsız süt, su, tatlar ve renklendiricilerin yanı sıra bitki bazlı bir yağ karışımıdır. Ayrıca hiç süt içermeyen bazı margarin türleri de vardır. Margarin, tereyağı yapmak için çok fazla süt gerektirdiğinden, tereyağına göre daha ucuz bir alternatif olarak üretilmektedir - sadece 1 kilo tereyağı yapmak için 11 litreye yakın süt gerekmektedir. Bu nedenle, margarin tereyağı için açık bir vegan alternatifi değildir, ancak içerik listesinde herhangi bir hayvansal ürün yoksa olabilir. Bu nedenle etiketleri her zaman dikkatlice okumak önemlidir.

Peki "Vegan Tereyağı" Nedir?

Vegan tereyağı aslında tereyağı değildir. Sütten, kremadan veya bir hayvandan gelen herhangi bir üründen yapılmaz. Genellikle vegan tereyağı, tereyağı gibi görünen, davranan ve tadı olan ancak aslında tereyağı olmayan bir ürün oluşturmak için yağ ve diğer bitki bazlı malzemeler kullanılarak yapılır.

Şimdi, "vegan tereyağı" kelimelerini duyduğunuzda veya gördüğünüzde, bunun biraz yanlış bir isim olduğunu ve "tereyağı yerine vegan yerine geçen ürün" veya "vegan tereyağı benzeri bir ürün" anlamına geldiğini anlayacaksınız. Ancak pazarlama dünyasında, bu ifadeler tüketiciye çekici gelmiyor. Bu karışıklığı önlemek için, birçok kişi ürünü biraz daha doğru olan "vegan margarin" olarak etiketlemektedir.

Hemen Başvur

Merak Edilenler

Veganizm yada veganlık, bir beslenme biçiminden çok daha fazlası olarak hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için her türlü sömürü ve zulüm biçimlerini dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir.

Vejetaryenlik, çok temel olarak açıklamak gerekirse, içerisinde hayvansal besin olmayan bir diyet benimsemek, canlı yaşamınının kutsallığı ve doğanın sürdürülebirliği gibi konularda bilinçli davranmaktır.

Vejeteryan diyetleri, içerdikleri ve hariç tuttukları yiyeceklere göre değişirler. Vejetaryen diyet tipleri şunlardır; Lakto-vejetaryen, Ovo-vejetaryen, Lakto-ovo, Pescataryen ve Vegan

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Birçok vegan bal yemekten kaçınır çünkü ticari bal tarımı arıların sağlığına zarar verebilir. Balın ana işlevi, arılara karbonhidratlar ve amino asitler, antioksidanlar ve doğal antibiyotikler gibi diğer temel besinleri sağlamaktır.

Vegan sertifikasyon süreci ürünün üretim şartlarına bağlı olarak 1 haftadan, 8 haftaya kadar sürebilir. Her şey bileşenlere, süreçlere, tedarikçilere ve tedarikçilerin ne kadar iyi iletişim kurduğuna ve V-Mark uzman ekibinin taleplerine ne kadar hızlı yanıt verdiklerine bağlıdır.

V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark vegan vejetaryen logosunu kullanabilirler ve böylece dünyanın dört bir yanındaki vegan tüketiciler satın alacakları ürünü kuşkusuz ve güvenerek temin ederler.

Vegan Vejetaryen Belgesi, vegan veya vejetaryen tüketicinin yaşam tarzına uygun ürünleri bir bakışta güvenle seçebilmesini sağlar. Dolayısıyla vegan kriterlerine uygunluğu çeşitli testler ve uygunluk denetimleriyle kanıtlanabilecek, günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her ürün için kullanılabilir.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararı da sunarlar. Örneğin, vegan diyet kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Herkesin matabolizması farklıdır ve farklı beslenme biçimleri her insanda farklı sonuçlar verebilir. Ancak, vejetaryen ve vegan diyetlerini sürdürmenin dikkate değer birçok sağlık yararı vardır.

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan kozmetik, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmaması ve hiçbir hayvanın test için kullanılmamasıyla üretilen kozmetik ürünleri tanımlamaktadır.

Ne yazık ki, V-Mark gibi akredite ve tam bağımsız bir kuruluş tarafından sertifikalı bir vegan sembolü yoksa, ürünün vegan olup olmadığına emin olmak çok zordur. Yapılacak en mantıklı şey, doğrudan üretici şirketlere ulaşmak ve sormaktır; ancak dürüst bir cevap alacağınızın kesinliği yoktur.