Vegan Vejetaryen Belgesi

Vegan Vejetaryen Belgesi

Bir tüketici için ürünün vegan veya vejetaryen olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, "Veganlar İçin Uygun" veya "Sertifikalı Vegan" logosu yazan bir etiket aramaktır. Ancak bir ürünün ambalajına bu tür etiketleri eklemesi için öncelikle vegan veya vejetaryen kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan, akredite bir kuruluş tarafından verilen belgeye ihtiyacı vardır.

Vegan Vejetaryen Belgesi

V-Mark vegan vejetaryen belgesi, herhangi bir ürünü, vegan ve vejeteryan tüketime uygun kılan kriterlere sahip, yani hayvansal bileşenler veya hayvansal yan ürünler içermeyen, bunun yanı sıra hayvanlar üzerinde test edilmemiş günlük hayatta karşımıza çıkan neredeyse her üründe kullanılabilir. Vegan vejetaryen ürüne sahip herhangi bir üretici, ürününün tamamen vegan veya vejetaryen olduğunu iddia ederek pazara sunabilir, ancak üreticinin bu iddiası bir vegan belgesine sahip olmadığı sürece bilinçli bir tüketici için hiçbirşey ifade etmeyecektir.

Diğer tüketicilere göre vegan ve vejetaryen tüketiciler çok daha araştırmacı ve bilinçlidir. Her ürünün içeriğini araştırır ve vegan standartlarına uygun olduğuna emin olduğu ürünleri tercih ederler. Fakat maalesef çoğu ürün içeriği, üretim şekli, kaynakların nerelerden elde edildiği, tedarik zincirinde vegan standartlarına uygun olmayan bir durum olup olmadığı konusunda şeffaf değildir ve bu standartları denetleyen bir mekanizma olmadığı için vegan tüketici vegan sertifikasına sahip, vegan etiketli ürünleri tercih eder.

Son yıllarda küresel olarak kullanılan vegan vejetaryen sembollerinin artan sayısı, kuruluşların kendilerini bu tercihleri ​​kullanarak tüketicilere ifade etmeleri ve tüketicilerin taleplerini karşılamaları için işaretlemelerin önemini ortaya koymuştur. Ve bu doğrultuda V-Mark, yayınladığı Vegan-Vejetaryen Standardı ve Logosu ile kendi markasını oluşturmuştur.

V-Mark Vegan Vejetaryen belgesi, ilgili tüketicilere çözüm üretmek ve güven vermenin yanı sıra, üreticilere küresel pazarda büyüyen ve gün geçtikçe gelişen vegan pazarından kazanç elde etmelerinde önemli rol oynamıştır.

V-Mark vegan vejetaryen pazarına sunmak istediğiniz ürünleriniz için her türlü soru ve sorularınızı uzmanlarımız yanıtlamaktan memnun olacaktır. Hemen bize başvurarak vegan vejetaryen belgeniz için ilk adımı atabilirsiniz.

Hemen Başvur

Merak Edilenler

Veganizm yada veganlık, bir beslenme biçiminden çok daha fazlası olarak hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için her türlü sömürü ve zulüm biçimlerini dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir.

Vejetaryenlik, çok temel olarak açıklamak gerekirse, içerisinde hayvansal besin olmayan bir diyet benimsemek, canlı yaşamınının kutsallığı ve doğanın sürdürülebirliği gibi konularda bilinçli davranmaktır.

Vejeteryan diyetleri, içerdikleri ve hariç tuttukları yiyeceklere göre değişirler. Vejetaryen diyet tipleri şunlardır; Lakto-vejetaryen, Ovo-vejetaryen, Lakto-ovo, Pescataryen ve Vegan

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Birçok vegan bal yemekten kaçınır çünkü ticari bal tarımı arıların sağlığına zarar verebilir. Balın ana işlevi, arılara karbonhidratlar ve amino asitler, antioksidanlar ve doğal antibiyotikler gibi diğer temel besinleri sağlamaktır.

Vegan sertifikasyon süreci ürünün üretim şartlarına bağlı olarak 1 haftadan, 8 haftaya kadar sürebilir. Her şey bileşenlere, süreçlere, tedarikçilere ve tedarikçilerin ne kadar iyi iletişim kurduğuna ve V-Mark uzman ekibinin taleplerine ne kadar hızlı yanıt verdiklerine bağlıdır.

V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark vegan vejetaryen logosunu kullanabilirler ve böylece dünyanın dört bir yanındaki vegan tüketiciler satın alacakları ürünü kuşkusuz ve güvenerek temin ederler.

Vegan Vejetaryen Belgesi, vegan veya vejetaryen tüketicinin yaşam tarzına uygun ürünleri bir bakışta güvenle seçebilmesini sağlar. Dolayısıyla vegan kriterlerine uygunluğu çeşitli testler ve uygunluk denetimleriyle kanıtlanabilecek, günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her ürün için kullanılabilir.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararı da sunarlar. Örneğin, vegan diyet kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Herkesin matabolizması farklıdır ve farklı beslenme biçimleri her insanda farklı sonuçlar verebilir. Ancak, vejetaryen ve vegan diyetlerini sürdürmenin dikkate değer birçok sağlık yararı vardır.

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan kozmetik, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmaması ve hiçbir hayvanın test için kullanılmamasıyla üretilen kozmetik ürünleri tanımlamaktadır.

Ne yazık ki, V-Mark gibi akredite ve tam bağımsız bir kuruluş tarafından sertifikalı bir vegan sembolü yoksa, ürünün vegan olup olmadığına emin olmak çok zordur. Yapılacak en mantıklı şey, doğrudan üretici şirketlere ulaşmak ve sormaktır; ancak dürüst bir cevap alacağınızın kesinliği yoktur.