Vegan Vejetaryen Belgesi Nedir ?

Vegan Vejetaryen Belgesi Nedir ?

Bir ürünün vegan veya vejetaryen kriterlerine uygun olup olmadığı çeşitli testler ve uygunluk değerlendirme süreçleri ile belirlenir. Tarafsız, bağımsız ve akredite bir kuruluş tarafından yapılan test ve değerlendirmeler sonucunda gerekli şartları sağlıyorsa, ilgili ürüne vegan yada vejetaryen belgesi verilir.

Vegan Vejetaryen Belgesi Nedir ?

Üreticilerin kendi kendine ürünlerini vegan veya vejetaryen olarak beyan etmesi anlamsızdır ve tek başına asla güvenilir değildir. Çoğu bilinçli tüketici bizzat üreticiden gelen bir beyanı güvenilir bulmaz. Çünkü tüketicinin gözünde üretici ticari bir iş yapmaktadır ve ürünlerinin satılması onun için birinci plandadır. Ancak tarafsız, bağımsız ve akredite belgelendirme kuruluşları, ilgili ürünleri ilgili kriterler için tarafsızca test eder ve değerlendirirler.

Hem ürünlerin sunulacağı market, restoran ve benzeri işletmeler, hem de tüketiciler, herhangi bir ürünün vegan olduğuna emin olmak için ürünün üzerinde, bağımsız, akredite ve tüm dünyada tanınırlığı olan bir laboratuvar tarafından test edilip onaylandıktan sonra verilen geçerli bir vegan belgesi görmek istiyorlar.

Vegan belgesi yada vejetaryen belgesi, işletme tarafından daha şeffaf bir yaklaşım olmasının yanı sıra tüketicilere, tükettikleri ürünlerin vegan veya vejetaryen yaşam tarzlarına uygun olduğu konusunda gerekli rahatlığı sağlar. Bir ürünün vegan olması için üretim esnasında uyması gereken bir çok kriter olduğu gibi, üretiminde kullanılan kaynaklarında şeffaf olması ve vegan standartlarına uyması gerekmektedir.

Eğer ilgili ürün yada ürünler vegan veya vejetaryen kriterlerini karşılıyorlarsa, V-Mark logosunu ürünlerine ekleyebilirler. V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark logosu bulundurarak, vegan ve vejetaryen tüketiciler için %100 güvenli olduklarını belirtmiş olurlar.

V-Mark vegan vejetaryen belgesi, sadece bir belge veya logodan ibaret birşey değildir. V-Mark logosu vegan ve vejetaryen tüketici için güvenin simgesidir. Vegan tüketici üzerinde V-Mark logosunun olduğu ürünü hayvansal içerikten, herhangi bir hayvansal bileşenden yada üretiminde hayvani zulümden tamamen uzak olduğuna emin olarak tüketir.

Detaylı bilgi almak ve uzmanlarımıza vegan vejetaryen belgelendirme hakkında sorular sormak istiyorsanız bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Uzman ekibimiz her türlü sorunuza yanıt vermekten mutlu olacaktır.

Hemen Başvur

Merak Edilenler

Veganizm yada veganlık, bir beslenme biçiminden çok daha fazlası olarak hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için her türlü sömürü ve zulüm biçimlerini dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir.

Vejetaryenlik, çok temel olarak açıklamak gerekirse, içerisinde hayvansal besin olmayan bir diyet benimsemek, canlı yaşamınının kutsallığı ve doğanın sürdürülebirliği gibi konularda bilinçli davranmaktır.

Vejeteryan diyetleri, içerdikleri ve hariç tuttukları yiyeceklere göre değişirler. Vejetaryen diyet tipleri şunlardır; Lakto-vejetaryen, Ovo-vejetaryen, Lakto-ovo, Pescataryen ve Vegan

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Birçok vegan bal yemekten kaçınır çünkü ticari bal tarımı arıların sağlığına zarar verebilir. Balın ana işlevi, arılara karbonhidratlar ve amino asitler, antioksidanlar ve doğal antibiyotikler gibi diğer temel besinleri sağlamaktır.

Vegan sertifikasyon süreci ürünün üretim şartlarına bağlı olarak 1 haftadan, 8 haftaya kadar sürebilir. Her şey bileşenlere, süreçlere, tedarikçilere ve tedarikçilerin ne kadar iyi iletişim kurduğuna ve V-Mark uzman ekibinin taleplerine ne kadar hızlı yanıt verdiklerine bağlıdır.

V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark vegan vejetaryen logosunu kullanabilirler ve böylece dünyanın dört bir yanındaki vegan tüketiciler satın alacakları ürünü kuşkusuz ve güvenerek temin ederler.

Vegan Vejetaryen Belgesi, vegan veya vejetaryen tüketicinin yaşam tarzına uygun ürünleri bir bakışta güvenle seçebilmesini sağlar. Dolayısıyla vegan kriterlerine uygunluğu çeşitli testler ve uygunluk denetimleriyle kanıtlanabilecek, günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her ürün için kullanılabilir.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararı da sunarlar. Örneğin, vegan diyet kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Herkesin matabolizması farklıdır ve farklı beslenme biçimleri her insanda farklı sonuçlar verebilir. Ancak, vejetaryen ve vegan diyetlerini sürdürmenin dikkate değer birçok sağlık yararı vardır.

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan kozmetik, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmaması ve hiçbir hayvanın test için kullanılmamasıyla üretilen kozmetik ürünleri tanımlamaktadır.

Ne yazık ki, V-Mark gibi akredite ve tam bağımsız bir kuruluş tarafından sertifikalı bir vegan sembolü yoksa, ürünün vegan olup olmadığına emin olmak çok zordur. Yapılacak en mantıklı şey, doğrudan üretici şirketlere ulaşmak ve sormaktır; ancak dürüst bir cevap alacağınızın kesinliği yoktur.