Vegan Tekstil Belgesi

Vegan Tekstil Belgesi

Vegan tekstil belgesi, herhangi bir tekstil ürününün, üretiminde hiçbir hayvansal bileşen kullanılmadığını yada üretimi esnasında herhangi bir hayvanın istismar edilmediğinin kanıtıdır. Sadece vegan değil, tüm hassas tüketiciler için satın alacakları bir tekstil ürününün vegan kriterlere uygun üretilmesi tercih sebebidir.

Vegan Tekstil Belgesi

Tekstilde vegan standartlarında üretim uzun yıllardır varolan ve gelişmekte olan bir alternatiftir. Hayvansal kaynaklardan uzak durarak üretilen tekstil yıllardır veganlar ve hassas tüketiciler için tercih sebebidir. Vegan tekstil ayakkabı, çorap, çanta, aksesuarlar, mücevher, çarşaf, havlu, kumaş vb. birçok ürünü kapsar ve tüm bu ürünleri hayvansal hiçbir bileşen olmadan üretmek mümkündür.

Vegan tekstil belgesi, akredite laboratuvarlarda yapılan testler ve değerlendirmeler içerir. Söz konusu ürün yada ürünlerin üretiminde ve içeriğindeki tüm belirsizliği ortadan kaldırır, vegan tüketiciler için ürünün tamamen şeffaf olmasını sağlayarak onlara güven sağlar.

Günümüzde hayvanlardan bağımsız bir tekstil ürünü üretmek sahip olduğumuz teknoloji le mümkün ve kolaydır. Vegan tekstilde yün yerine, koyunları yumruklamayı ve ezmeyi içermeyen birçok doğal kumaştan bazıları kullanılabilir. Son zamanlarda, yumuşak ve sürdürülebilirliğin mükemmel kombinasyonu olan yüksek performanslı vegan kumaşlarda günden güne artış gözlemlenmektedir.

Gün geçtikçe ve teknoloji geliştikçe tekstil sektöründe faaliyet gösteren pek çok marka, yün endüstrisinin zulmünü desteklemeyen bu malzemeleri tercih etmektedir.

Örneğin organik pamuk, zararlı kimyasallar olmadan yetiştirilir ve ekosistemleri tahrip etmez. Keten, kullanıldıkça yumuşayan ve güçlenen dayanıklı bir malzemedir. Deniz yosunu bir tekstil hammaddesi olarak kullanılabilir. Kurutulmuş deniz yosunu kabaca ezilir, öğütülür ve eşzamanlı olarak çok çeşitli tekstiller için malzemelerin üretildiği selüloz elyafına eklenir. Bu malzemede kullanılan kahverengi algler, sözde hücre yenilenmesini aktive eder, cildi yeniden mineralleştirir, iltihabı sınırlar, kaşıntıyı yatıştırır ve vücudu detoksifiye eder.

Günümüzde odun hamurundan yapılan bir malzeme biyolojik olarak parçalanabilir, geri dönüştürülebilir ve doğal olarak kırışıksızdır. İpek için harika bir alternatif olan bu malzeme yumuşaktır, iyi örtülür ve süet, deri, köstebek derisi veya yünün özelliklerini taklit etmek için yıkanabilir, boyanabilir ve hatta dokunabilir.

İnsanoğlunun 21.yüzyılda sahip olduğu olduğu teknolojiler, yukarıdakilere benzer daha birçok farklı hammadde kullanılarak % 100 vegan bir tekstil ürünü ortaya çıkarılabilmektedir. Ancak asıl problem öncedende belirtildiği gibi tedarik zincirinden veya yetersiz denetimlerden kaynaklı olarak ürünlerin içeriklerinin tüketici tarafına şeffaf olarak yansıtılamamasıdır.

Kısacası hayvanları istismar etmeden ve hayvansal hiçbir kaynak kullanılmadan her türde tekstil ürünü üretmek günümüzde zor değildir. Vegan tekstil belgesi, vegan standartlarına uygun tekstil ürünlerinin ilgili tüketicilere kolayca ulaşması sağlar.

Hemen Başvur

Merak Edilenler

Veganizm yada veganlık, bir beslenme biçiminden çok daha fazlası olarak hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için her türlü sömürü ve zulüm biçimlerini dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir.

Vejetaryenlik, çok temel olarak açıklamak gerekirse, içerisinde hayvansal besin olmayan bir diyet benimsemek, canlı yaşamınının kutsallığı ve doğanın sürdürülebirliği gibi konularda bilinçli davranmaktır.

Vejeteryan diyetleri, içerdikleri ve hariç tuttukları yiyeceklere göre değişirler. Vejetaryen diyet tipleri şunlardır; Lakto-vejetaryen, Ovo-vejetaryen, Lakto-ovo, Pescataryen ve Vegan

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Birçok vegan bal yemekten kaçınır çünkü ticari bal tarımı arıların sağlığına zarar verebilir. Balın ana işlevi, arılara karbonhidratlar ve amino asitler, antioksidanlar ve doğal antibiyotikler gibi diğer temel besinleri sağlamaktır.

Vegan sertifikasyon süreci ürünün üretim şartlarına bağlı olarak 1 haftadan, 8 haftaya kadar sürebilir. Her şey bileşenlere, süreçlere, tedarikçilere ve tedarikçilerin ne kadar iyi iletişim kurduğuna ve V-Mark uzman ekibinin taleplerine ne kadar hızlı yanıt verdiklerine bağlıdır.

V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark vegan vejetaryen logosunu kullanabilirler ve böylece dünyanın dört bir yanındaki vegan tüketiciler satın alacakları ürünü kuşkusuz ve güvenerek temin ederler.

Vegan Vejetaryen Belgesi, vegan veya vejetaryen tüketicinin yaşam tarzına uygun ürünleri bir bakışta güvenle seçebilmesini sağlar. Dolayısıyla vegan kriterlerine uygunluğu çeşitli testler ve uygunluk denetimleriyle kanıtlanabilecek, günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her ürün için kullanılabilir.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararı da sunarlar. Örneğin, vegan diyet kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Herkesin matabolizması farklıdır ve farklı beslenme biçimleri her insanda farklı sonuçlar verebilir. Ancak, vejetaryen ve vegan diyetlerini sürdürmenin dikkate değer birçok sağlık yararı vardır.

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan kozmetik, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmaması ve hiçbir hayvanın test için kullanılmamasıyla üretilen kozmetik ürünleri tanımlamaktadır.

Ne yazık ki, V-Mark gibi akredite ve tam bağımsız bir kuruluş tarafından sertifikalı bir vegan sembolü yoksa, ürünün vegan olup olmadığına emin olmak çok zordur. Yapılacak en mantıklı şey, doğrudan üretici şirketlere ulaşmak ve sormaktır; ancak dürüst bir cevap alacağınızın kesinliği yoktur.