Vegan Parfüm Belgesi

Vegan Parfüm Belgesi

Vegan parfüm belgesi, bir parfümün üretiminde hiçbir hayvansal bileşen kullanılmadığını yada üretimi esnasında herhangi bir hayvanın istismar edilmediğinin kanıtıdır. Sadece vegan değil, tüm hassas tüketiciler için satın alacakları bir parfümün vegan kriterlere uygun üretilmesi tercih sebebidir.

Vegan Parfüm Belgesi

Genellikle parfümlerin içeriğindeki tüm maddelerin listesi gizlilik yasasıyla saklı tutulur ve tüketiciye sunulmazlar. Dolayısıyla piyasadaki bulunan çoğu parfüm vegan tüketici için uygun değildir. Parfüm içerisindeki bileşenler ve ürün üzerindeki içerik bilgisi vegan sertifikası olmadan vegan tüketici için genellikle yanıltıcıdır. Çoğu parfümün vegan değildir ve içeriğinde kullanılan bileşenler, ticari sır yasası kapsamında gizli tutulmaktadır. Ticari sır yasasının, üreticiyi, içeriğin minimum konsantrasyonuna dayalı olarak açıkça etiketlenmesi gerekmeyen içerikleri açıklamaya karşı korur.

Piyasadaki parfümlerin çoğunluğunda hayvansal veya hayvan ile ilgili bir bileşen bulunur. Parfümler genellikle şu örnektekiler gibi hayvansal bileşenler içerebilir: Civet (bir misk kedisinin anal bezlerinden elde edilen dışkı macunu), Castoreum (deri kokusu yaratır, kunduzun genital koku keselerinden elde edilir), Mmber (sindirim sisteminden elde edilir) ispermeçet balinalarının yolu) ve misk veya katsuri (misk geyiğinin kılıf bezinden salgılanan bir koku) - ve hepsi yaygındır.

Vegan tüketici için parfüm seçimi oldukça sorunlu bir konudur. Çünkü  parfümler genellikle vegan olarak etiketlenmez çünkü hayvansal kaynaklı bileşenler içerir ve bunları değiştirmek onların koku profillerini de değiştireceğinden dolayı üretici tarafından tercih edilmez. Yani bu durumda vegan bir tüketicinin bilmesi gereken şey şudur; Eğer parfüm üzerinde vegan bir sertifika veya etiket bulamıyorsanız, parfüm veya kokunun vegan olmadığını varsaymak en doğrusudur.

Vegan parfüm belgesi, parfümlerin içeriği konusundaki içerik belirsizliklerini ortadan kaldırırak  vegan tüketicilerin yaşam tarzlarına uygun güvenli bir seçim yapmalarını kolaylaştırır.

Hemen Başvur

Merak Edilenler

Veganizm yada veganlık, bir beslenme biçiminden çok daha fazlası olarak hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için her türlü sömürü ve zulüm biçimlerini dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir.

Vejetaryenlik, çok temel olarak açıklamak gerekirse, içerisinde hayvansal besin olmayan bir diyet benimsemek, canlı yaşamınının kutsallığı ve doğanın sürdürülebirliği gibi konularda bilinçli davranmaktır.

Vejeteryan diyetleri, içerdikleri ve hariç tuttukları yiyeceklere göre değişirler. Vejetaryen diyet tipleri şunlardır; Lakto-vejetaryen, Ovo-vejetaryen, Lakto-ovo, Pescataryen ve Vegan

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Birçok vegan bal yemekten kaçınır çünkü ticari bal tarımı arıların sağlığına zarar verebilir. Balın ana işlevi, arılara karbonhidratlar ve amino asitler, antioksidanlar ve doğal antibiyotikler gibi diğer temel besinleri sağlamaktır.

Vegan sertifikasyon süreci ürünün üretim şartlarına bağlı olarak 1 haftadan, 8 haftaya kadar sürebilir. Her şey bileşenlere, süreçlere, tedarikçilere ve tedarikçilerin ne kadar iyi iletişim kurduğuna ve V-Mark uzman ekibinin taleplerine ne kadar hızlı yanıt verdiklerine bağlıdır.

V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark vegan vejetaryen logosunu kullanabilirler ve böylece dünyanın dört bir yanındaki vegan tüketiciler satın alacakları ürünü kuşkusuz ve güvenerek temin ederler.

Vegan Vejetaryen Belgesi, vegan veya vejetaryen tüketicinin yaşam tarzına uygun ürünleri bir bakışta güvenle seçebilmesini sağlar. Dolayısıyla vegan kriterlerine uygunluğu çeşitli testler ve uygunluk denetimleriyle kanıtlanabilecek, günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her ürün için kullanılabilir.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararı da sunarlar. Örneğin, vegan diyet kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Herkesin matabolizması farklıdır ve farklı beslenme biçimleri her insanda farklı sonuçlar verebilir. Ancak, vejetaryen ve vegan diyetlerini sürdürmenin dikkate değer birçok sağlık yararı vardır.

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan kozmetik, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmaması ve hiçbir hayvanın test için kullanılmamasıyla üretilen kozmetik ürünleri tanımlamaktadır.

Ne yazık ki, V-Mark gibi akredite ve tam bağımsız bir kuruluş tarafından sertifikalı bir vegan sembolü yoksa, ürünün vegan olup olmadığına emin olmak çok zordur. Yapılacak en mantıklı şey, doğrudan üretici şirketlere ulaşmak ve sormaktır; ancak dürüst bir cevap alacağınızın kesinliği yoktur.