Vegan Kozmetik Belgesi

Vegan Kozmetik Belgesi

Vegan kozmetik belgesi, bir kozmetik ürününün üretiminde hiçbir hayvansal bileşen kullanılmadığını yada üretimi esnasında herhangi bir hayvanın istismar edilmediğinin kanıtıdır. Özellikle kozmetik gibi hayvan testlerinin çok yaygın olduğu bir sektörde, vegan kriterlerine uygunluğun kanıtlanması ve bunun belgelendirilmesi vegan tüketici ve bu konuda hassas olan pek çok tüketici için son derece önemlidir.

Vegan Kozmetik Belgesi

İçerisinde makyaj, saç ve cilt bakımı, kişisel bakım, banyo malzemeleri, parfümler vb. binlerce ürün kategorisini barındıran kozmetik sektörü hayvan testlerinin en çok tercih edildiği sektörlerden biridir. Dolayısıyla vegan tüketiciler için tercih edilmesi en zor ürünlerin başında kozmetik ürünler yer alır. Çünkü içerikleri ne kadar şeffaf olursa olsun kozmetik ürünlerinde hayvan testleri zorlu bir konudur.

Tüm bunların yanı sıra işin ticari kısmına bakılırsa, araştırmalara göre hali hazırda yüz milyar dolarları bulan kozmetik pazarının yakın gelecekte büyük bir kısmını da vegan kozmetik pazarı oluşturacaktır. Gıda ürünlerinden farklı olarak, kozmetik sektöründe doğal bir kozmetiğin ne olduğunu tanımlayan hiçbir yasası yoktur ve doğal bir kozmetik genellikle hayvansal kaynaklı herhangi bir bileşen barındırıyor olabilir.

Hertürlü hayvansal içerik ve hayvansal zulüm karşısında son derece hassas olan vegan tüketiciler, kozmetik tedarikçilerden hayvan deneyleri içermeyen ve hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürünler talep etmektedir ve vegan iddiası olan ürünlerinde üretim aşamalarının şeffaf olması beklenmektedir.Bu nedenle tüketiciler artık güvenilir vegan etiketli kozmetik ürünlerine rağbet etmektedirler.

Vegan kozmetik belgelendirmesi, uluslararası akreditasyonlara sahip bağımsız bir kontrol ve sertifikasyon programı olarak, kozmetik ürünlerini, güvenilir bilimsel testler, denetimler ve içerik araştırmalarıyla desteklenen bir süreçten geçirerek, tüketicinin aklında soru işareti kalmasını önler. Kozmetik ürünler için vegan belgesi, kozmetik, makyaj, saç ve cilt bakımı, kişisel bakım, tuvalet malzemeleri, parfüm vb. ürünlerde, bileşenlerin tanımlanmasını, fabrika denetimleri, test ve analizi dikkate alarak, bağımsız ve tarafsız olarak raporlar.

Kısacası vegan kozmetik belgesi, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmadığı ve hiç bir hayvanın istismar edilmediği konusunda vegan tüketici için net bir kanıttır. Vegan bir tüketicinin kozmetik satın alımlarında gönül rahatlığıyla ürün tercihinde bulunmasını sağlar.

Hemen Başvur

Merak Edilenler

Veganizm yada veganlık, bir beslenme biçiminden çok daha fazlası olarak hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için her türlü sömürü ve zulüm biçimlerini dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir.

Vejetaryenlik, çok temel olarak açıklamak gerekirse, içerisinde hayvansal besin olmayan bir diyet benimsemek, canlı yaşamınının kutsallığı ve doğanın sürdürülebirliği gibi konularda bilinçli davranmaktır.

Vejeteryan diyetleri, içerdikleri ve hariç tuttukları yiyeceklere göre değişirler. Vejetaryen diyet tipleri şunlardır; Lakto-vejetaryen, Ovo-vejetaryen, Lakto-ovo, Pescataryen ve Vegan

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Birçok vegan bal yemekten kaçınır çünkü ticari bal tarımı arıların sağlığına zarar verebilir. Balın ana işlevi, arılara karbonhidratlar ve amino asitler, antioksidanlar ve doğal antibiyotikler gibi diğer temel besinleri sağlamaktır.

Vegan sertifikasyon süreci ürünün üretim şartlarına bağlı olarak 1 haftadan, 8 haftaya kadar sürebilir. Her şey bileşenlere, süreçlere, tedarikçilere ve tedarikçilerin ne kadar iyi iletişim kurduğuna ve V-Mark uzman ekibinin taleplerine ne kadar hızlı yanıt verdiklerine bağlıdır.

V-Mark vegan vejetaryen belgesine sahip ürünler ambalajlarında V-Mark vegan vejetaryen logosunu kullanabilirler ve böylece dünyanın dört bir yanındaki vegan tüketiciler satın alacakları ürünü kuşkusuz ve güvenerek temin ederler.

Vegan Vejetaryen Belgesi, vegan veya vejetaryen tüketicinin yaşam tarzına uygun ürünleri bir bakışta güvenle seçebilmesini sağlar. Dolayısıyla vegan kriterlerine uygunluğu çeşitli testler ve uygunluk denetimleriyle kanıtlanabilecek, günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her ürün için kullanılabilir.

Vegan beslenme sadece direkt olarak bitkileri (sebzeler, tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler gibi) tüketmeyi yada bitkilerden yapılan yiyecekleri içerir. Bilindiği üzere veganlar asla et tüketmedikleri gibi, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleride yemezler.

Vegan diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bir dizi ek sağlık yararı da sunarlar. Örneğin, vegan diyet kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Herkesin matabolizması farklıdır ve farklı beslenme biçimleri her insanda farklı sonuçlar verebilir. Ancak, vejetaryen ve vegan diyetlerini sürdürmenin dikkate değer birçok sağlık yararı vardır.

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

Vegan ayakkabı, yapımında hiçbir hayvanın zarar görmediği ve hiçbir şekilde hayvansal ürünler kullanılmadan yapılan ayakkabıdır. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri de kapsam dışı bırakır. Bu, geleneksel olarak ayakkabı yapımında kullanılan deri, yün, kürk ve bazı yapıştırıcılar gibi birçok materyali içermez.

Vegan kozmetik, kozmetik sektöründe üretilen herhangi bir ürünün hiçbir şekilde hayvansal bileşen barındırmaması ve hiçbir hayvanın test için kullanılmamasıyla üretilen kozmetik ürünleri tanımlamaktadır.

Ne yazık ki, V-Mark gibi akredite ve tam bağımsız bir kuruluş tarafından sertifikalı bir vegan sembolü yoksa, ürünün vegan olup olmadığına emin olmak çok zordur. Yapılacak en mantıklı şey, doğrudan üretici şirketlere ulaşmak ve sormaktır; ancak dürüst bir cevap alacağınızın kesinliği yoktur.